Hodinky se stopkami nebo chronografy patří mezi specifický typ hodinek, který se využívá k měření časových úseků. Hodinky s analogovými stopkami je jednoduše rozeznat na základě jejich designu, jelikož mají navíc další dvě až tři pomocné číselníky a tlačítka po bocích, která umožňují zapnout a vypnout stopky, aniž by se zasahovalo do klasického chodu hodinek.
Mnohé hodinky se stopkami nabízejí i další funkce. Poznejte ten pravý styl a mechaniku použitou v hodinkách se stopkami.
Chronografy nebo hodinky se stopkami
Hodinky se stopkami nebo chronografy mají jedinečný design. Většinou se setkáváme s hodinkami, které mají na svém číselníku 2 nebo 4 chronografy nebo chronografové budíky. Může jít například o klasické analogové stopky, tedy vteřinový chronograf, o 24hodinový subciferník ao 60minutový chronograf.
Většinou se to liší od designu, značky a samozřejmě i ceny hodinek. Chronograf nebo stopky jsou v podstatě další funkcí nebo doplňkem hodinek, i když v minulosti se objevovaly především jen na specifických hodinkách, jako jsou například letecké nebo závodní hodinky. Dnes jsou chronografy součástí běžných hodinek a doplňují je celkový design.
Hodinky s chronografem vs. mechanický strojek
Rozdíl v tomto případě je velký, protože některé mechanické hodinky jsou chronografy, avšak ne všechny chronografy jsou mechanické hodinky. Chronograf v podstatě odkazuje na funkční ciferníky na hodinkách, které mohou používat buď mechanické nebo quartzové strojky.
Pánské a dámské hodinky se stopkami
Ať už jde o pánské hodinky se stopkami, dámské hodinky se stopkami, unisex hodinky nebo dětské hodinky se stopkami, jedno mají společné. Aby stopky na hodinkách správně fungovaly, je třeba, aby měla po bocích tlačítka. Ty jsou většinou umístěny na pravé straně v oblasti 2 a 4 hodiny, přičemž horní tlačítko způsobuje spuštění a zastavení stopek.
Spodní tlačítko funguje spíše pro resetování chronografu. I když se může zdát, že chronograf se na hodinkách objevuje až v poslední době, první chronograf objevil Louis Moinet již v 17. století. Proto lze považovat právě tuto funkci hodinek v současnosti za velmi vypracovanou a přesnou.
Navíc ve 30. letech 20. století společnost Breitling představila klasický styl tří tlačítek a vytvořila tak nový a moderní chronograf, který se objevuje na hodinkách dodnes. Chronograf u pánských a dámských hodinek funguje také pro přesné měření času, ale také pro výpočet rychlosti a vzdálenosti, proto nejde jen o designovou funkci. Většinu chronograf používají například piloti, a to k měření vzdálenosti během letu nebo lékaři k měření srdečního tepu.
Design a styl hodinek se stopkami
Hodinky se stopkami nebo chronografem jsou velmi stylové a jsou součástí již běžných každodenních hodinek. Mohou se tedy kombinovat s klasickými outfity, a to s džínami a tričkem, ale samozřejmě také s oblekem a kravatou. Jednoduše, pokud budete vlastnit hodinky se stopkami, nikdy jimi nic nezkazíte, protože hodinky s chronografem jsou vždy tou správnou volbou.
Vybrat si můžete různý design a styl hodinek. Může jít například o digitální hodinky, ručičkové, kombinované nebo smart hodinky se stopkami, které jsou v současnosti velmi vyhledávané. Také si můžete vybrat hodinky na základě typu řemínku, barvy hodinek či na základě tvaru.
Velmi populární jsou kulaté hodinky se stopkami, ale v nabídce najdete také oválné a čtvercové hodinky se stopkami. Klidně si můžete také vybrat hodinky na základě použitého sklíčka, a to například hodinky se safírovým, minerálním, akrylátovým sklíčkem či s flame fussion a gorilla glass. Všechna tato sklíčka mají svá pro a proti. Pokud si neumíte vybrat ty správné hodinky se stopkami, je dobré se poradit s odborníkem.
...méně