Aktuální čas ukáží všechny hodinky či mobilní zařízení; inteligentní hodinky vám nabídnou spoustu smart funkcí, ale mechanické hodinky jsou nadčasovým kvalitním doplňkem, který nenahradí žádné jiné zařízení. Jak však fungují mechanické hodinky a proč je jejich hodnota tak vysoká?
Kvalitní mechanické hodinky
Mechanické hodinky se od mnoha hodinek liší zejména jejich způsobem fungování. Mechanické hodinky nemají v sobě ukrytou baterii, kterou můžete měnit či dobíjet a dokonce ani akumulátory.
Mechanické hodinky využívají energii z mechanického strojku, který se skládá z desítek drobných součástek. Díky jejich důmyslnému uspořádání jsou po natažení hnací pružiny schopny přeměnit její energii na vteřinové impulsy. Na rozdíl od klasických hodin se však může čas lišit přibližně o 10-20 sekund za jeden den. Mechanické hodinky, které mají COSC certifikát, se však dokážou dostat na úroveň skvělých -4/+6 vteřin za den.
Strojky mechanických hodinek, jinak nazývané také kalibry, vyrábějí specializované hodinářské závody, přičemž nejčastěji se můžeme setkat se značkami Miyota, Sellita nebo ETA. Posledně jmenovanou švýcarskou značku strojků vlastní společnost Swatch. Právě tato společnost patří mezi největší dodavatele mechanických strojků na světě.
Jelikož mechanické hodinky neobsahují baterii, energii získávají buď pohybem ruky nebo pravidelným natočením pružiny prostřednictvím korunky. Některé prémiové modely mechanických hodinek mohou fungovat na jedno natažení i měsíc, ale obvykle je třeba hodinky natáhnout po 48 – 72 hodinách.
I přesto, že hodinky s mechanickým strojkem neukazují vždy přesný čas a mají menší odchylku, mnozí lidé oceňují jejich řemeslnou a mnohdy i uměleckou hodnotu, kterou nenahradí žádné jiné plně funkční hodinky se smart funkcemi.
Typy mechanických hodinek
V závislosti na tom, jakým způsobem mechanické hodinky fungují, lze mechanické hodinky rozdělit na dva typy, a to automaticky natahované a ručně natahované hodinky.
Mechanické ručně natahované hodinky
Mechanické ručně natahované hodinky fungují na principu natahování pružiny otáčením korunky. Jedná se o nejběžnější typ strojku na historických a kapesních hodinkách. Právě tímto ručním otáčením se natáhne pružina v mechanických hodinkách, čímž se hodinky rozběhnou a začnou ukazovat čas. Klasické mechanické hodinky s ručním natahováním se však v současnosti nevyskytují v takové míře jako modernější automaty.
Mechanické automatické hodinky
Pokud jde o mechanické hodinky, lidé v současnosti vyhledávají spíše mechanické hodinky s automatickým natahováním. Automatický strojek, který je v nich použit, vyžaduje pro správné fungování pohyb zápěstí, který natahuje hlavní pružinu v hodinkách.
Díky tomuto pohybu vzniká energie, která se přenáší na ozubená kolečka v hodinkách, a to způsobuje pohyb ručiček. Právě to činí rozdíl mezi mechanickými ručně natahovanými hodinkami a mechanickými hodinkami s automatickým natahováním. Při koupi mechanických automatických hodinek je však třeba sledovat rezervu chodu, která vyjadřuje, jak dlouho jsou hodinky schopny provozu a ukazování času, a to aniž by jim byla dodávána energie z pohybů zápěstí.
Výhody a nevýhody mechanických hodinek
Vlastnit dámské mechanické hodinky nebo pánské mechanické hodinky je forma prestiže a luxusu. Jaké tedy výhody a nevýhody tyto hodinky mají?
Výhody mechanických hodinek
Velkou výhodou mechanických hodinek je jejich dlouhá životnost při správném používání a správné údržbě. Dlouhá životnost se následně prokáže i při předávání hodinek z generace na generaci, což může být jednou z forem dědictví.
Mechanické hodinky mají také větší hodnotu, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, mají snazší servis než například quartzové hodinky a dodávají uživateli větší prestiž.
Mechanické hodinky vyžadují údržbu přibližně každých 5 let, kterou by však měl provést značkový servis nebo zkušený hodinář. Během tohoto servisu dochází k vyčištění a promazání jednotlivých součástí hodinek ak výměně opotřebovaných částí. Mechanické hodinky také mohou nabízet několik funkcí, a to ukazování duálního času, stopky a podobně.
Nevýhody mechanických hodinek
Při koupi mechanických hodinek je třeba zvážit i určité nevýhody. Především jde o omezenou rezervu chodu, nepřesné určování času s pár vteřinovými odchylkami či vyšší cenu hodinek. U těchto hodinek je třeba být také velmi opatrný – dejte si pozor na otřesy či nárazy.
Dámské a pánské mechanické hodinky
Mechanické hodinky nepatří mezi levné hodinky, a proto je také jejich design velmi luxusní a prestižní. Dámské mechanické hodinky i pánské mechanické hodinky mohou mít tradiční kulatý, oválný nebo čtvercový tvar.
Design je podtržen kvalitním materiálem pouzdra, které může být vyroben z titanu, ušlechtilé oceli s úpravou NanTec, z klasické ušlechtilé oceli, ale také z keramiky a bronzu. U mechanických hodinek také rozlišujeme materiál řemínku, který může být vyroben z kůže, z kůže z aligátoru, ale náramek může být také z titanu, textilu, ušlechtilé oceli a ostatních materiálů, jako je například i recyklovaný plast z oceánů. Odolnost a kvalita se odráží i na materiálu použitém na sklíčku.
Rozlišujeme tedy zda mají hodinky minerální, safírové, flame fussion nebo akrylátové sklíčko. Vybrat si také můžete mechanické hodinky na meshové zapínání, motýlkové zapínání, překlápěcí přezku, standardní zapínání či překlápěcí přezku s pojistkou. Co se týče ciferníku, ten může mít arabské nebo římské číslice, aplikované indexy či indexy s vloženými diamanty.
Mechanické hodinky vyrábějí renomované hodinářské značky, a proto se kvalita těchto hodinek odráží i na jejich ceně. Cena hodinek odráží také prestiž a dlouholetou životnost.
...méně