Hodinky pod lupou: Co je to regulátor a co vlastně reguluje?

Michal Pindura 0 22.10.2018

Patek Philippe ref. 5235 Annual Calendar Regulator

S pojmem regulátor se setkal snad každý, pro koho hodinky znamenají více než jen prostý nástroj na zjištění času. Ale co ve skutečnosti tento výraz znamená? Reguluje něco, a pokud ano, co přesně?

Kdybychom se přísně drželi faktů, přišli bychom na to, že pod heslem regulátor se chápou obyčejné náramkové hodinky s ne zcela běžným rozložením ciferníku. Obyčejné v tomto případě znamená, že existují desítky hodinářských společností, které regulátory zařadili do své nabídky. Poznat je je jednoduché. U náramkových hodinek obecně platí, že ručičky mají společnou osu umístěnou uprostřed ciferníku. Poměrně často vídáme i hodinky, které sekundové ručičce vyčlenily samostatný subciferník při šesté nebo deváté hodině – tzv. malé sekundy. I při tomto rozvržení se ale čas odečítá na základě různé délky hodinové a minutové ručičky, které se stále dělí o jednu osu.

Regulátor jde v separaci ručiček od sebe ještě dále. Hodiny, minuty a sekundy jsou zobrazovány odděleně, přičemž stěžejní, uprostřed ciferníku uloženou jednotkou jsou minuty. Je to logické a praktické – minuty vyžadují nejvyšší přesnost odčítání. Regulátory indikují hodiny mimo střed, zpravidla na pozici dvanácté hodiny a přímo naproti nim leží subciferník sekund. Samozřejmě, rozložení se může měnit, záleží na výrobci, pro jakou formu se rozhodne.

Hamilton Regulator Auto ref. H42615753

Nyní, když máme ujasněno, jaký typ hodinek se smí nazývat regulátorem, zůstává už jen otázka: proč právě regulátor? Má toto označení souvislost s přesností nebo snad s chronometry? Odpověď zní, nemá. Nebo spíš, již není nemá. V osmnáctém století byl regulátor synonymem pro vysoce přesné hodinky. V určitém smyslu šlo o dnešní chronometr, ale protože současný výraz nebyl tehdy na daný účel používán, při nejlepších hodinách od nejlepších hodinářů se setkáváme s názvem regulátor. Dobové pojmenování nemělo zprvu nic společného s odděleným zobrazováním hodin, minut a sekund, jak ho známe dnes.

Vztah mezi přesností a zobrazením času se začal vyvíjet až v důsledku nepřímých účinků průmyslové revoluce. Někdy v polovině 18. století se výroba přesunula z domácích podmínek a malých dílen do velkých továren. Dělníci byli odrazu od času a od hodin dovážených převážně ze Švýcarska, Anglie, Ameriky, Francie a Německa závislejší, než kdykoliv předtím.

Šlo o hodně – zaměstnanci si chtěli hlídat, aby odrobili pouze tolik, kolik musí a zaměstnavatelé dohlíželi na to, aby bylo odrobené přesně tolik, kolik má být. Snaha o sjednocení potřeb obou stran vyústila do zavedení jednotného času, který bude závazný pro zaměstnance i zaměstnavatele. Ve velké dílně byla druhým důležitým kritériem náležitá velikost hodin. Ne každý vlastnil brýle do dálky a odcházet z pracoviště jen kvůli zjištění času bylo nemyslitelné. Aby se docílila ještě lepší čitelnost hodin a nedocházelo k záměně ručiček, byly hodiny vybavené samostatnými subciferníkmi pro hodiny, minuty a sekundy.

V moderní přítomnosti se původní význam regulátoru vytratil, ale hodinky, které mají na každou jednotku času zvláštní ukazatel, se o vymizení z katalogů výrobců určitě obávat nemusejí.

Zdroj: www.worldtempus.com, wikipedia.org

Přidat komentář

Komentáře (0)

Zatím žádné.